Paranoyaklar hayatta kalır

Hacker trojan veya keylogger programlarını sizin bilgisayarınıza nasıl bulaştırır?

Hacker’ın burada iki yöntem kullabilir. Birincisi Genel saldırı. İkincisi Spesifik saldırı.
Genel saldırı nedir? Hacker’lar ulaşabildiği her şeye ulaşmak ister diye. Bu amaca ulaşmak için interneti kullanır. Unutmayın internet ve arama motorları normal kullanıcıların olduğu kadar Hacker’ların da en iyi dostudur. Hacker trojanini veya keyloggerini değişik alanda ve işlevdeki dışarıdan masum görünen programların içine saklar. Ve bu programları internet üzerinde yayar. Hiçbir şeyden şüphelenmeden masum görünen programı indiren kullanıcı, programı bilgisayarında açması ile birlikte artık onun bilgisayarı Hackerin eline geçmiş demektir. Bu program kimi zaman bir video oynatıcı, oyun, crack dosyası, sözlük programı, resim düzenleme programı olabildiği gibi direk resim ve media dosyalarının içinde de olabilir. Hacker bunlar için warez siteleri, torrent ve P2P paylaşım sitemlerini çok sık kullanır.
Spesifik saldırı nedir? Hackerin hedefi sadece sizsinizdir. Ve hackerin amacı sizin bilgilerinizi ele geçirmektir. Bu durumda hacker sizinle irtibata geçecektir. En önemli irtibat yolu yine mail veya msn gibi aktif olarak iletişim sağlayan araçlardır. Bu yollar ile sizinle samimiyet kurmaya çalışacaktır. Veya hiç samimiyet kurmadan da işi halletme yoluna gidebilir. Size trojanini veya keyloggerini yukarıda anlattığım yanıltıcı şeylerin içinde veya yeteri kadar sizi saf bulmuşsa direk olarak göndermeyi deneyecektir. Hacker’in burada ki amacı size göndereceği dosyayı güzel ve çekici gösterip onu kendi bilgisayarınızda açmanızı sağlamaktır.

Bu saldırılara karşı kendimizi nasıl savunacağız ?

Önce şu aklınızdaki güvenlik klişesini tamamen yıkmak istiyorum.
HİÇBİR ANTİ VİRUS PROGRAMI SİZİ KORUMAZ.
HİÇBİR FİREWALL PROGRAMI SİZİ TAMAMEN KORUMAZ.

İnsanların aklında şöyle bir düşünce vardır. “Anti virus programı zaten beni koruyor. Bilgisayarcım kurdu bilgisayarıma artık istediğimi yapabilirim. Bir şey uyarı vermediği sürece problem yok” gibi.
Unutmayın Anti Virus programları sizi 2. sınıf hacker olma amacı güden kişilerden koruyabilir. Ama gerçek bir hackeri anti virus programları engelleyemez. Çünkü anti virus programları bir yapay zeka çerçevesinde değil, düz mantık ile çalışırlar. Hafızasındaki zararlı kodlara rastladığı zaman uyarı verir rastlamamışsa vermez. Ama bu o programın zararsız olduğu anlamına gelmiyor.

"SADECE PARANOYAKLAR HAYATTA KALIR"Kişisel güvenliğinizin en büyük koruyucusu : Kendinizsiniz!

Kişisel güvenliğinizi sizden başka hiçbir program veya yazılım koruyamaz. Çünkü hiçbir program bir insan zekasına sahip değildir ve aşılması yeterince olanaklıdır. Sizin korunmak için yapmanız gerekenler:

– Uyanık olun
– Güvenilir olmayan hiçbir yerden hiçbir program veya yazılım indirmeyin
– Tanımadığınız ve yüzyüze görüşmediğiniz kimseden bir şey kabul etmeyin
– Tanımadığınız kimsenin mailini, gönderdiği içeriği açmayın.
– Alışveriş yaparken normal klavye yerine yazacaklarınızı yazmak için sanal klavye kullanın
– Zor şifreler seçin. Tahmin edilmesi çok zor şifreler kullanın. Örneğin gidip de doğum tarihinizi şifre olarak kullanmayın.
– DeepFreeze programını bilgisayarınıza kurun ve kullanımını iyice öğrenin. Sizi anti viruslerden daha iyi koruyacaktır.
– İyi bir firewall programı ile internetinizi kontrol etmesini öğrenin. (BlackIce Firewall öneririm)
– IP numaranız çok değerlidir. Bilinçsizce her sitede kayıt altına alınmayın.
– Modem şifrenizi defoult (varsayılan) olarak bırakmayın.

                                                                                    

Reklamlar

3 comments on “Paranoyaklar hayatta kalır

  1. Ve şuan uygulanmakta olan bir şeyide ben ekliyeyim maillerden gelen ve msnden gelen her linke tıklamayın Ftp sunucusuna keylogerlar ile trojen kurulup link olarak dağıtılıyor kişi bu linklere tıkladığında hem trojen bilgisayarinıza yayilır pc nizin kasarak çökmesini sağlar hemde bilgileriniz trojen kurulan Ftp sunucusuna iletilir…Trojen nedir kısaca anlatayım trojen girdği bilgisayarda her dosyaya bulaşan ve bulaştığı dosyanın çalışmasını zorlaştıran bir virüstür… Bilgisayarınıza trojen girince kasmasının sebebi budur… ( Bilerek Bilgisayarıma trojen attım ve denedim.. paranoyakça değil psikopatca oldu ama 😀 )

  2. safa abıcım benım ıcın ugras verdıgın ıcın tsk ederım sıze. Elıne saglık dedıgın gıbı yenılıklere acılmak  gerek haklısın sızı tanıdıgım ıcın sevındım devamını da cooook ısterım

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s